Performans Yönetimi

İşletmenizde neyi ölçüyorsanız o yapılacaktır… ERP sistemi içinde ölçmek ve değerlindermek işletmenize değer katar.

İşletmenizde neyi ölçüyorsanız onun yapılmasını ve o alanın yönetilmesini sağlarsınız. Şirketler satış faaliyetlerini, maliyetlerini, teslim sürelerini, harcamalarını ve daha bir çok alanı ölçmeye çalışır, yaptıkları toplantılarda bu ölçümleri tartışırlar . İşte çalışanlarınızın performansının ölçülmesi de bu sistemin bir parçası olmalıdır, bu hem iyi bir yönetim hem de çalışanlarınızın motivasyonu için gereklidir.

Her yönetici kendisine bağlı çalışanları bir şekilde mutlaka değerlendirir, bu süreçte Freedom ERP Performans Yönetimi Yazılımını kullanırsanız aşağıda listelenen faydaları da elde etmiş olursunuz:

* Değerlendirme kriterleri ERP sistemi içinde zorunlu olarak belirgin hale gelir. Çalışanların hangi objektif kriterlere göre değerlendirildiklerini bilmeleri kendilerini geliştirebilmeleri için şarttır.

* ERP programı kullandığınızda her performans değerlendirmesi kayıt altına alınmış olur. Dönem sonlarında yapılan tüm değerlendirmeleri bir araya getiren rapor düzenlenmesi mümkün hale gelir (aylık değerlendirmelerin üç ayda bir topluca tekrar değerlendirilmesi gibi raporların hazırlanması Freedom ERP’nin esnek raporlama yapısında dilediğiniz şekilde tasarlanır).

* Sizinle çalışan veya çalışmış olan kişilere ait hem performans hem de kişisel bilgileri bir araya getirmiş olursunuz. Eskiden sizinle çalışmış bir kişinin tekrar işe girmesi gündeme geldiğinde bu bilgiye ERP programınızı kullanarak tek tuşla ulaşabilirsiniz.

* İnsan Kaynakları puanlama esnasında her sorunun önem derecesini belirterek daha adil bir hesaplama sağlayabilirsiniz.

Büyüklerimiz “akılda kalmaz, yazıda kalır” demişler. Performans değerlendirme görüşmelerinizin ve sonuçlarının kayıtlı olmasının size 3 faydası olacak:

1. Firmanızın hedefleri çalışanlarınız tarafından daha iyi anlaşılacak

2. Çalışanlarınız nasıl değerlendirildiklerini görerek kendilerini hangi yönde geliştirmeleri gerektiğini kolayca anlayacak.

3. Kanunlar çerçevesinde bu kayıtları göstermeniz gerektiğinde hiç zorlanmayacaksınız.

Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendirme

Bir çalışanın yerine getireceği görev veya üsteleneceği pozisyona göre farklı yetkinliklere sahip olması gerekir. Örneğin bir yönetici için “Diğerlerini Geliştirme” önemli olurken bir satış görevlisi için “Analitik Düşünce” öne çıkabilir.

İşletmenizin uzun vadeli “çalışan profilinin” adım adım oluşturulabilmesi için yetkinlikler ekseninde hedefleme ve kişilerin gelişmesi izlenmelidir. Freedom ERP Performans Yönetimi yazılımı ile yapılan her değerlendirme ayrı ayrı saklandığı için kişinin gelişimi tam olarak izlenebilir.

Diğer yandan yazılımın içinde Yazılı İletişim, Vizyon Liderliği, Başarı Odaklılık, İş Zekası, Çatışma Yönetimi gibi 45 farklı yetkinlik değerlendirme detay soruları ile birlikte yer almaktadır.

Örneğin “Çatışma Yönetimi” için değerlendirme noktaları olabilecek maddeler (Performans Yönetimi için firmaya özel setler yaratmanız mümkün olduğu gibi bu konuda danışmanlık veya eğitim hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz).

– Açık bir iletişimi cesaretlendirir

– Zor durumlara karşı hazırlıklıdır

– Çatışma durumlarında objektifliğini sürdürür

– Duygularını kontrol altına alabilir

– Çatışma durumlarını çözmek için görüşme becerilerini kullanır

Yukarıdaki gibi her yetkinlik için 5 ayrı değerlendirme kriteri ERP yazılımı içinde mevcuttur.

Hedef Bazlı Performans Değerlendirme

İnsan Kaynaklarında Hedef Bazlı Performans Değerlendirme ile işletmenin hedefleri her seviyede bulunan personele yansıtılır. Bu sayede çalışanlar objektif kriterler ile donatılmış hedeflere sahip olur ve hangi eylemlerin işletmenin genel hedeflerine daha uygun olduğunu net olarak öğrenmiş olurlar.

Örneğin bir üretim operatörü için “Fire Yüzdesi”, bir satış görevlisi için “XX ürününde % 5 satış artışı”, bir eğitmen için “ABC konusunda eğitim verilen kişi sayısı” hedef olabilir. Her çalışan için çok sayıda hedef olabilir, zaman içinde bazıları güncelliğini yitirirken yenileri listeye eklenebilir.

Freedom ERP Performans Yönetim Yazılımı içinde her iki değerlendirme yöntemi de mevcuttur. Performans Değerlendirme çalışmasına kendi başınıza başlayabileceğiniz gibi isterseniz danışmanlık hizmetlerimizden de faydalanabilirsiniz.