Muhasebe Yönetimi

Freedom ERP / Muhasebe Yönetimi, resmi defterler, mali tablolar ve beyannameler gibi standart fonksiyonları tam olarak yerine getirmenin yanında yönetim için gerekli olan tablo ve analizleri de kolaylıkla elde etmenizi sağlar.

Freedom ERP/ Muhasebe ile çift hesap planlı çalışabilir, ikinci hesap planı masraf merkezleri, proje muhasebesi veya yabancı ortağın hesap planı gibi kullanılabilir.

Resmi defterlerinizin tümü isteğinize göre şekillendirilebilir, kontrol amaçlı iç kullanım formatları ile onaylı kağıt formatları farklı olabilir.

Mali tablolar tanımlanmış olarak sistemin içinde yer alırlar, ancak siz de istediğiniz gibi ek tablolar tarif edebilirsiniz.

Beyannameleriniz de Freedom ERP Muhasebe içinden elde edilebilir, standart formlarına doğrudan yazdırılabilir.

Mahsup fişi Kopyalama, Ters Çevirme, Kebir Özeti, Hesap Bakiyesi, Çift Hesap Planını Tek Satırda Kullanabilme, On-Line Hesap Ekstresi gibi kolaylıklar ile donatılmıştır.

Fiş ve Yevmiye numaralama son derece esnek tanımlanabilmektedir, bu sayede alışkanlıklarınıza uygun bir düzeni oluşturabilirsiniz.

ERP yazılımı içinde akıllı entegrasyon sayesinde muhasebe içinde silme ve düzeltme işlemleri sona erer, evrakların sadece kaynaklarında işlem görmesi yeterlidir.

ERP içinde entegrasyon tabloları son derece detaylı tarif edilebilir, örneğin bir stok kaleminin satışı müşterisine veya satışın türüne göre farklı hesaplara yönlendirilebilir.

Hesap dağıtım şablonları sayesinde KDV ayırma, Serbest Meslek Makbuzunun dağıtımı veya elektrik masrafının dağılımı gibi işlemleri tek tuşa basarak gerçekleştirebilirsiniz.

ERP programı içindeki yetenekler ile Maliyet Muhasebesi entegrasyonu sayesinde malzeme ve üretim eylemleriniz otomatik olarak muhasebeleşir, bu sayede dönem sonlarında gerekli olan zamanı size kazandırır.

Freedom ERP’de Tekdüzen Hesap Planı

Yazılım içinde bir hesap ekrana geldiğinde aylık özeti de görüntülenir.

Hesabın hangi tür evraklar ile çalıştığınıda ERP programının içinde anında görebilirsiniz.

Freedom ERP / Muhasebe sisteminde hesap planınızı toplam 24 hane içinde istediğiniz gibi alt kırılımlara bölebilirsiniz. Bir kebir hesabının alt kırılım seviyesi diğer bir kebir hesabı ile aynı olmak zorunda olmadığı gibi alt kırılımların hane sayısı için de bir kısıtlama yoktur. İstendiğinde alfanümerik kodlama da kullanılabilir.

Hesap planınızda yer alan her hesabı çeşitli gruplar altında da toplayabilirsiniz. Örneğin departmanlar altında masraf tiplerine göre bir kırılımınız olsun, bu durumda bir masrafın icmalini veya departman dağılımını elde etmek için bu gruplamaları kullanabilirsiniz.

Freedom ERP raporlama konusunda oldukça esnek bir programdır. Her birinin içeriğini kendinizin tanımlayabileceği 10 farklı gruplama sahası ile istediğiniz her türlü rapor/analiz için gereken kod düzenini oluşturabilirsiniz.

Hesap kartlarında hem aylık toplamları, hem o hesaba işlem yapmış evrak türlerine göre icmali hem de hareket muavinini bir tuşa basarak görebildiğiniz için anlık bilgi ihtiyaçlarınız için raporlara ihtiyacınız kalmaz.

Masraf Merkezleri (Alternatif) Hesap Planı

Freedom ERP / Muhasebe, Tekdüzen ve Alternatif olmak üzere 2 hesap planını aynı anda kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Alternatif hesap planı firmanızın ihtiyaçlarına göre özgürce tasarlanabilir. Örneğin bu hesap planını Masraf Merkezleriniz, Proje Muhasebesi veya Yabancı Ortağınızın Hesap Planı için kullanabilirsiniz.

Kırılım, tanım, raporlama ve kullanım imkanları Tekdüzen Hesap Planı ile aynı olan bu hesap planı programın her noktasında aktif olarak kullanılabilir, kısacası bu bölüme işlem yapmak için ikinci kez ERP programı içine bilgi girmenize gerek yoktur.

Mahsup Fişi

Freedom Mahsup Fişi genellikle entegrasyon sonucu oluşamayacak hareketleri muhasebe sistemine aktarmak için kullanılır ve bir çok kolaylık ile donatılmıştır.

ERP programı içindeki kolaylıklar;

Kopyalama : Örneğin bir mahsup fişini kopyalayarak yeni bir fiş yaratabilirsiniz. Bu sayede sık kullandığınız fiş içeriklerini tekrar tekrar yazmanız gerekmez.

Ters Çevirme : Bu fonksiyon sayesinde dönem sonlarında hazırladığınız bir kapanış fişinin tam tersini açılış için kullanabilirsiniz.

Kebir Özeti : Fişinizin kebir özetini bir tuşa dokunarak görebilirsiniz. Bu sayede çok maddeli fişleri kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

Hesap Bakiyesi : İşlem yapmakta olduğunuz hesabın fiş tarihindeki ve bugünkü toplamla ve bakiyesini bir tuşa basarak görebilirsiniz.

Çift Hesap Planı : Bir işlem satırında hem Tekdüzen Hesap Planı hem de Alternatif Hesap Planı kodları kullanılabilir, işiniz tek satırda biter.

Hesap Ekstreleri : Mahsup fişinizi terk etmeden istediğiniz hesabın (Tekdüzen ve Alternatif) hareket detayını ekranınızda görebilirsiniz.

Belge Bağlama : Mahsup fişiniz ile ilişkili olan herhangi bir dökümanı (Word, Excel, … dosyaları gibi) ilişkilendirebilirsiniz.

Akıllı Entegrasyon

Freedom ERP / Muhasebe sistemi, son derece iyi düzenlenmiş ve akıllı bir entegrasyon mekanizmasına sahiptir.

Entegrasyon Tabloları : Muhasebeye ulaşması gereken eylemlerin nasıl ulaşacağı tablolarda tarif edilir, işlemleri yapan kişiler uzman olmak zorunda değildir. Bu tablolar sistemdeki trafiği düzenlerler.

Kesintisiz Kullanım : Freedom ERP Muhasebe sisteminde izin verilmiş herkes, dilediği zaman ve sistemin diğer kullanıcılarını hiç etkilemeden entegrasyon yapabilir. Entegrasyon esnasında diğer kullanıcılar işlerine devam edebilir.

Akıllı Entegrasyon : Freedom ERP Muhasebe Entegrasyonu neyi entegre etmesi gerektiğine kendisi karar verir. Yeni evrakları, değişmeleri ve silinmeleri kontrol parametrelerinin tarif ettiği şekilde muhasebeye yansıtır. Entegrasyon sonucu yaratılan fişlerin manuel düzeltilmesine asla gerek kalma

Freedom ERP Programı içinde Bütün Defterleriniz Tam İstediğiniz Gibi!

Bütün defterlerinizin görüntüsü tam istediğiniz şekilde tasarlanabilir. Hatta resmi baskılar için ayrı, kontrol ve iç kullanım için farklı formatlarda kullanabilirsiniz.

Freedom ERP/ Muhasebe, tüm yasal veya iç kullanım amaçlı dökümlerinizde dilediğiniz yazıcıyı kullanabilir; bu yazıcıların teknik özelliklerine uygun form tasarımları ile de olabilecek en yüksek hızda çalışabilirsiniz.

Yevmiye madde numaralandırılması esnasında evrak türlerinin öncelik sırası veya bir madde içine toplanması istenen evrak türleri ayrı ayrı belirtilebilir. Bu sayede yevmiye defterinizin şeklini de tamamen kontrol edebilirsiniz.

Yasal defterleriniz basım öncesinde bütünlük kontrolünden geçerler, sistem herhangi bir eksiklik gördüğünde sizi uyaracaktır. Bu sayede onaylı kağıtlarınıza hatalı çıkış yapılması tamamen engellenmiş olur.

Mali Tablolar

Bilanço, Gelir, Satışların Maliyeti, Fon Akım, Nakit Akım, Kar Dağıtım, Özkaynaklar Değişim Tabloları gibi temel ve ek tabloların tümü Freedom ERP Muhasebe sisteminden elde edilebilir.

Bu tablolar dipnotları ile birlikte saklandıkları için başka bir araca gerek olmaksızın hazırlanabilmektedir.

Freedom ERP / Muhasebe sisteminde tablo tanımları parametrik ve sınırsızdır. Bu sayede hem yukarıdaki tabloları kendi hesap planınızın özelliklerine göre uyarlayabilirsiniz hem de tamamen farklı tablolar hazırlayabilirsiniz.

Sisteminizde üretilmiş tabloları başka kurumlara (örneğin SPK) aktarabilmeniz için ise istediğiniz formatı (Excel, XML …) kullanabilmeniz de mümkün.

Muhasebe yönetimi, ERP programları ile daha kolay ve etkin bir şekilde yapılabiliyor. Zamandan kazanırken, oluşabilecek hatalarda ERP sistemi içinde engellenmiş oluyor.